2420/315
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Portrætbuste af hardwood. Sign. A. Mkandawire, DSM, TZ. 20./21. årh. H. 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/248
Miniatureportræt af Napoleon Bonaparte. Olie på porcelæn. 19. årh. Samtidig ramme. Portræt 6 x 5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/244
Tre danske barokstager af messingmalm, heraf et par. Ca. 1700. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2420/238
Et par franske prydvaser af gulbroget marmor og bronze. 19. årh.s slutning. H. 38 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/240
Tripod lysestage af jern, 17/18. årh. H. 74 cm
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/237
To par Næstved stager af messingmalm. 18/19. årh. H. 14 og 15 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/220
Sporskifteskab af kobber omlavet til skab. 20. årh. H. 65 cm. B. 52 cm. D. 23 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/208
Et par Louis XVI form stager af forgyldt bronze, 19/20. årh. H. 17,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2420/204
Rolleiflex spejlreflekskamera nr. 1615044. Monteret i beredskabstaske af brunt læder.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2420/193
Lokomotiv model, mekanisk bygget af metal med delvis bemalet karrosseri. 20. årh. Transportkasse af træ. L. 57 cm. A4
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/157
Et par barokform kandelabre af messingmalm, ca. 1900. H. 50 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2420/169
"Berlingske Tidende" og B.T." to emaljeskilte. Monteret på plader. 15x24,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2420/158
Par stager af tin, kannelerede stammer, kvadratiske baser prydet med profilportræt og vaser. Louis XVI form. 19. årh.s slutning. H. 28 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2420/154
Et par danske barokstager af messingmalm på firsidede fodstykker, 18. årh. H. 22 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2420/147
"Nefertiti" Buste af bemalet gips. Kopi efter original i Staatliche Museum, Berlin. H. inkl. base ca. 60 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/129
Stor væglampet af messingmalm, 17. årh.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/126
To lågkrus af tin samt tysk kande af stentøj med låg af tin. 18.-19. årh. H. 21,5-26,5. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/102
Samling nøgler, beslag, lysarme og pyntesøm af jern, messing og bronze. Hovedsagligt 15.-18. årh. L. 3,5 - 21,5. (27)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2420/111
Forhistorisk skulderkar af brændt ler med rillemønster i felter. Bronzealder 1700-500 f. Kr. H. ca. 20 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/87
Stor skibsmodel af det tre-mastede linieskib "La Sirene", bygget af træ. 19. århs. slutning. H. inkl. stand ca. 196 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2420/14
Leica CL kamera nr. 1402559. I taske af sort læder.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/6
Mammut stødtand fra Sibirien. Ca. 20.-40.000 år gl. Ca. 9,5 kg. L. 115.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK