2419/​42

Et par barok klokkestager af messingmalm, balusterformede stammer på runde, hvælvede fodstykker, nålepunslede med ejerinitialer. Danmark. Ca. 1700. H. 21,5. Diam. 17,5. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte reparationer.

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK