2419/​853

Saxbo, L. Hjorth

Palshus, L. Hjorth

Marmeladekrukke og fad af stentøj, dekoreret med hhv. blå og grønlig glasur. Sign. hhv. E.ST.N. og Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo. Tekande af stentøj dekoreret med grønlig glasur, forsynet med bambusbeviklet håndtag. Udført og stemplet hos Palshus, sign. monogram FB for Frode Bahnsen. Samt en vase af stentøj, dekoreret med turkis glasur. Stemplet og udført hos Lauritz Hjorth. H. 3,5–18,5. (4)

Marmeladekrukke mangler låg. Saxbo fad med hårrevne. Ellers mindre brugsslitage.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK