185/​63

Astrid Specht Seeberg (f. 1999)

“Purple Barrel Sponge”, 2023. Sign. ASS 2023. Glaseret stentøj. 30×23×23.

Den danske kunstner Astrid Specht Seeberg (f. 1999) bor og arbejder i København, Danmark. Hun er autodidakt billedhugger med en baggrund i keramik. Hun opnåede hurtigt anerkendelse for sin kunstneriske praksis og blev tildelt Carl Nielsen Fondens Talentpris i 2022. Hendes kunstneriske praksis er dybt forbundet med vandmiljøet. Hendes store keramiske skulpturer henter inspiration fra skabninger, der er udviklet fra vand, og hun portrætterer dem billedligt. Hendes abstrakte og ekspressive værker har ofte organiske former og teksturer. Bobler, lameller, dyreskildringer og en nærmest musikalsk progression er gennemgående elementer. I sin praksis omfavner Seeberg en rå og improvisatorisk tilgang, der lægger vægt på at bryde med keramiske normer og sine egne evner. Som følge heraf udvikler hendes værker sig konstant og fremstår aldrig ens. I Seebergs værker er fisk ikke bare fisk, og ler er ikke bare ler. Det er en sammenhæng med de elementer, der kan repræsentere livets cyklus, hvor naturen forstås som en større universel bevidsthed.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK