185/​53

David Risley (f. 1972)

Uden titel, 2023. Sign. David Risley på bagsiden. Akvarel på gips monteret på plade. 20×20. Uindrammet.

Den engelske kunstner David Risley (født 1972) bor og arbejder i København, Danmark. Han har en BA i Fine Arts fra Bath School of Art. Som stiftende ejer af David Risley Gallery drev han galleriet i 20 år, med 10 år i London og 10 år i København. I øjeblikket dedikerer han sig på fuld tid til sit kunstnerskab, mens han lejlighedsvis engagerer sig i at skrive, kuratere og undervise inden for kunstfeltet. Han har for nyligt samarbejdet med Stine Goya og har soloudstillinger planlagt i Edinburgh og NYC.

Mindre afskalninger i kanterne. Herudover original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

7 bud

5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK