Kunsthåndværk og designede brugsgenstande af fx sølv, glas, porcelæn, metal, keramik, træ, plast og tekstil. Formgivet og produceret efter år 1900 i moderne stil.
Moderne kunsthåndværk
i Aarhus
2420/994
Arne Bang: Skål og to vaser af stentøj, modelleret med blade og bær. Sign. monogram, 8 og 20. H. 5-12,5. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2421/632Aarhus
Loetz: Phänomen Gre 377 vase af iriseret blåt glas. Ca. 1900. H. 26,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/714Aarhus
Jens H. Quistgaard: Salatskål af massiv stavlimet teak. Dansk Designs Denmark. H. 15,5. Diam. 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/745Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Rare Wood". Cirkulært skærebræt af massiv wengé med indlæg i teak. D. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/746Aarhus
Richard Nissen: To drejelige kabaretfade i bøg og kirsebærtræ. Nissen, Langå. L. 27-40. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2421/765Aarhus
Henning Koppel: "Taverna". Otte dele køkkentøj af kobber. Mærket Georg Jensen. Diam. 9-25. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2421/776Aarhus
Helle Mardahl: To objekter af glas med farvet overfang. Den ene sign. Helle Mardahl. H. 10 og 14. L. 16 og 23. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/790Aarhus
Christian Joachim: "Blue Pheasant". Vase af fajance, dekoreret med fasaner i blå og gul. Royal Copenhagen. H. 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/791Aarhus
Japansk ikebana blomsterkurv af bejdset bambus. Sign. Seisou. 20. årh.s. første halvdel. H. 36.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/797Aarhus
Anne Vibeke Bülow: Vase af lertøj med prop, dekoreret med lys glasur. Sign. monogram, 02. H. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/807Aarhus
Søren Kongstrand: Figur af lertøj modelleret i form af en liggende løve, dekoreret med lustreglasur. Sign. SK. H. 12,5. L. 35. D. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/812Aarhus
Svend Hammershøi: To vaser af lertøj, modelleret med små hanke. Sign. Kähler. H. 12 og 16. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/814Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh: Vase af stentøj, dekoreret med blå glasur med brunlige elementer. Usign. H. 19,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/832Aarhus
Nils Kähler: Vase og skål af lertøj, delvist dekoreret med gullig glasur. Sign. Kähler. H. 23 og 34,5. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/852Aarhus
Just Andersen: Skål af tin med gennembrudt mellemstykke. Stemplet monogram, 1260. H. 18,5. Diam. 30,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/884Aarhus
Sudo Takeo: Mashiko flaskevase af stentøj. Sign. Tomobako medfølger. H. 18. B. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/888Aarhus
Henry Clemens van de Velde: Skønvirke vase af keramik, modelleret i organisk form med små hanke. H. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/891Aarhus
Ubekendt design: Figur af udskåret træ i form af et næsehorn. Mrk. FKH. H. 15,5. L. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/893Aarhus
Bodil Manz: "Facet". Cirkulær skål samt to mindre kantede skåle af porcelæn. B&G. Diam. 30 og 16. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/894Aarhus
Nils Kähler: Firesidet vase af stentøj, dekoreret med blå glasur. Sign. HAK. H. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/895Aarhus
Henning Koppel: "Blå Koppel". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Bing & Grøndahl. (68)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/896Aarhus
Monica Backström: “Kaleidoscope”. Skulptur af transparent og bemalet glas. Sign. Udført hos Kosta Boda. H. 30.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/902Aarhus
Henning Koppel: Skål af tin. Stemplet monogram, 024. Udført hos Georg Jensen. H. 8. Diam. 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/903Aarhus
Tolv bøger med beskrivelser og illustrationer om dansk og international keramik og porcelæn. (12)
Vurdering :
2421/904Aarhus
Ole Wanscher, m.fl.: Tolv bøger om Møbelkunstens historie, indretning og dekoration. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/947Aarhus
Svend Hammershøi, Kähler: Større og mindre jardiniere samt to vaser af lertøj, dekoreret med uranglasur. L./Diam. 9,5-28. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/951Aarhus
Koreansk tesæt af keramik, dekoreret i hvid slip med blomsterbort. I tilhørende æske. Punchong type. 20. årh. Tekande H. 11.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2422/545Aarhus
Ivan Weiss: Firsidet skål af stentøj, dekoreret i grå, brun og okker. Sign. monogram, 12/22564. Kgl. P. H. 12,3. B. 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/569Aarhus
Alev Ebüzziya Siesbye: Vase af stentøj med smal munding, dekoreret med sort glasur. Sign. Alev. H. 10,5. B. 12.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2422/572Aarhus
Arne Bang, m.fl.: Honningkrukke af stentøj. Låg og honningske af sølv, anno 1940. H. 11,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2422/584Aarhus
Axel Salto: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 20677. Kgl. P. H. 5,6. Diam. 15,4.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/611Aarhus
Nils Thorsson: Krukke af stentøj, dekoreret med brune fisk på lys base. Sign. monogram, Kgl. P. H. 8,5. Diam. 9,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/614Aarhus
Eva Stæhr-Nielsen: Vase af stentøj, dekoreret med brunlig harepelsglasur. H. 22,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2422/617Aarhus
Arne Bang: To vaser af stentøj modelleret med små hanke på sider. Sign. monogram. H. 12 og 15,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/623Aarhus
Arne Bang: Vase af stentøj med små hanke på sider. Dekoreret med grågrøn glasur med blå elementer. Sign. H. 16,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/626Aarhus
Arne Bang: Cirkulært fad af stentøj, dekoreret med grønlig glasur med spættede elementer. Sign. H. 3. Diam. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/785Aarhus
Leon Galleto: Frø af stentøj dekoreret med grønbrun glasur. Udført hos Saxbo. H. 3,3. L. 7.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/786Aarhus
Arne Bang: Cylindrisk vase af stentøj, dekoreret med gråhvid glasur med blå nistrer. Sign. H. 12. Diam. 8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/788Aarhus
Nils Thorsson: Tre skåle af stentøj med brunlige og mørke glasurer. Sign. Kgl. P. H. 4,5-5,7. Diam. 12,5-16,5. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/933Aarhus
Tinos: Et par Art Deco lysestager af bronze, lysarme i form af delfiner. Udført 1930-1940'erne. H. 13. (2)
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud: